Home

Kohet e namazit ne zvicer 2022

 1. French Southern Territories (Kergulen Islands), To FR . G. Gabo
 2. . pas lindjes së diellit
 3. . pas lindjes së diellit Takvimi është një aplikacion që shërben për tregi
 4. Kohet e Namazit. Muzik Shqip Falas Education. Everyone. Contains Ads. Add to Wishlist. Shikoni kohet e namazit per te gjitha shtetet, aplikacioni u krijua per myslimanet shqiptar kudo qe jane , falni namazin kudo qe jeni , app mundeson : - Islam shqip. - Feja islame shqip. - Namazi shqip
 5. Takvimi për Kosovë, Shqipëri, Maqedoni dhe Mal të Zi (Ulqin) - Kohët e namazit. - Shënime nga takvimi. - Lajmërimi për hyrjen e kohës së namazit. - Mundësi për lajmërim para kohës

Imsakija per Ramazanin 2020 1441, Zvicer - Al-Shem

 1. SAINI Production076 33 00 135Foto/VideoHochzeitWerbespot GeburtstagMusikvideoDJ PartyAudio Equipment zu VermietenLightshow zu Vermiete
 2. Masa të reja në lidhje me Covid-19 nga dita e Hënë më datë 09.11.2020 nga ora 24:00. Storjet kryesore. Lajme. Israja dhe Miraxhi - Nata për të cilën flet Kur'ani dhe Hadithi. 10.03.2021. aikn. Lajme. Rikujtesë për pagesën e fondit të kufomës! 26.02.2021. aikn. Lajme. Nata e shënuar Lejletul-Regaib. 17.02.2021. aikn. Lajme. Urime 17. Shkurtin - Pavarsinë e Kosovës! 17.02.
 3. e kohës së namazit për territorin e Kosovës, përkatësisht datën sipas kalendarit hixhri, shënimeve fetare dhe astronomike etj. Takvimi per Kosove 2021
 4. Kalendari i namazit për të gjitha shtetet e botës. By. XHAMIAMBRET. -. Jun 3, 2015. 0. 1459

Kalendari i namazit për Shqipërinë MUAJI MARS. TAGS. KALENDARI. Kalendari i namazit për Shqiperinë - Kosovën- Maqedonin. NALENDARI NAMAZIT. namazi Myslimani / Feja Islame Kohët e namazit :: Biel/Bienne, Canton of Bern, Zvicra :: Time Genie

Education. Page TransparencySee More. Facebook is showing information to help you better understand the purpose of a Page. See actions taken by the people who manage and post content. Page created - January 17, 2019 Schöni, (Schoeni) Kohët e Namazit. Langgass - Heiligkreuz Kohët e Namazit. Kronbühl, (Kronbuhl) Kohët e Namazit. Schimishus Kohët e Namazit. Grüenberg, (Grueenberg) Kohët e Namazit. Hanses Kohët e Namazit. Auen Kohët e Namazit. Hätzenwil, (Haetzenwil) Kohët e Namazit. Langgass - Heiligkreuz Kohët e Namazit Falja e namazit shihni animacionin këtu. Merrni animacionin e faljes Merrni animacionin e faljes (klikoni me të djathtën pastaj Save Target As...) ZIP 1.3 MB. Lexoni këtu KUSHTET E FESË (besimi gjendet në zemër, por vërtetohet me vepër) Për web-masterë Kalendari i namazit - Kalendari i faljeve për të gjithë botën. Vaktia e namazit. Mësoni dhe printoni orarin e namazeve dhe kiblen për kurdo dhe kudo që jeni. Zoti thotë: Përmes namazit bëni dua. Dhe Profeti a.s.tha: Namazi është miraxhi i besimtarit Audio ligjerata Lamtumirë muaji Ramazan. qershor 06, 2019 08:00 e pasdites. Fletpagesa. maj 14, 2019 02:20 e paradites. Një fjalë të mirë në Ramazan. maj 06, 2019 12:11 e pasdites. Seminari i shtatë me rradh në Xhaminë e Regensdorfit. mars 19, 2019 04:54 e pasdites. Tribunë Islame

Koha e namazit në zvicer 202

Takvimi 2018 – Qendra Islame Shqiptare Stuttgart

TAKVIMI 2020 / 1441 - 1442 H.Në vazhdën e botimeve të Bashkësisë Fetare Islame në RMV dhe Shoqatës Ilmije doli në dritë Takvimi për vitin 2020, (1441-1442 hixhrij).Rëndësia dhe roli i Takvimit, për xhematet tona është shumë e madhe nga fakti se në Vaktia e Ramazanit, Priština. Gefällt 19.735 Mal · 11 Personen sprechen darüber · 9 waren hier. Vaktia e Ramazanit per vende te ndryshme te Botes. Nese keni nevoje per Vakti, kerkesat te shkruhen ne.. 04.11.2020 La communauté musulmane albanaise de Suisse est horrifiée par la nouvelle vague d'attentats terroristes... Më shumë September 29, 2020 Aktuelles Avec l'union d'UBI. Dimanche après-midi, le 20.09.2020, à la mosquée albanaise de Regensdorf, s'est tenue l'Assemblée paritaire Më shumë September 22, 2020 Deutsch DAIGS und AIVS vereinigen sich. Zürich, 22. thuhet në njoftimin e DAIGS në Zvicër. Tuesday, 21 April 2020 - 22:00 albinfo.ch. Unioni i Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër DAIGS njofton besimtarët myslimanë se Muaji i Ramazanit fillon ditën e premte, më 24 prill 2020 Kohet e namazit ne gjermani 2021. Kohet e Namazit, Kosovo. 6,438 likes · 27 talking about this. Recommendations and Reviews. Recommended by 1 person. kohet e namazit ne gjermani Kohët e ndaluara të faljes së namazit... Ukbe ibn Amir ka thënë: Janë tre kohë gjatë së cilave Profeti (a.s) na ndaloi nga falja e namazit dhe nga varrosja e të vdekurve tanë Jetoj në Gjermani dhe këtu.

Kalendari i Ramazanit 2015 për Zvicrën

Falja e Namazit, në Xhaminë e Kokonozit Publikuar më: 10:25 • 23 Maj 2020 • Përditësimi i fundit 15:01 • 24 Maj 2020 Komuniteti Mysliman i Shqipërisë (KMSH) ka njoftuar të gjithë besimtarët myslimanë se dita e parë e Fitër Bajramit është nesër, më 24 maj 2020. Ceremonia qendore e Fitër Bajramit do të zhvillohet në xhaminë e Kokonozit (Pazari i ri) Tiranë. Obligim i çdo muslimani dhe muslimaneje, që kanë hyrë në moshën madhore dhe nuk kanë asnjë pengesë (siç është menstruacioni, humbja e vetëdijes, frika nga armiku etj.), pesë kohët e namazit t'i falin në kohët e tyre të caktuara, ngase All-llahu xh.sh. thotë: Vërtet falja (namazi) u është bërë detyrim besimtarëve në kohë të përcaktuar, Sureja en-Nisa':103. Jemi Me Fat Gjendet Edhe Tek Ne / Ja Cila Është Lulja Që Kushton Sa Një Shtëpi, Po E Gjetët Anglia Jep 10 Mijë Euro; Ja data kur do të ndryshon ora: Akrepat lëvizin një orë; Mjekët nuk ja tregojnë askujt këtë recetë/ Ja sa e thjeshtë është, e heq në vend kolesterolin; Si U Vendosën 5 Kohët E Namazit?! Takimi I Profetit. toni1104 , 05/17/2020 Njoftimet e crregullta Prej nje update-i ne vitin e kaluar (ose para dy viteve nuk e mbaj ne mend mire) per ta bere te perdorshem per iphon-et e rinje, lajmerimet nuk ka rendesi se si i rregullon ne aplikacion, ato vijne ne kohet e namazit Takvimi për Kosova, Shqipëri, Maqedoni dhe të Mal Zi (Ulqin) Ezani - Takvimi, Kurani Shqip, Kibla. Jaffery. Koha e namazit ose takvimi, Kurani Shqip, Kibla dhe shumë gjëra të tjera. Namazi. db apps. Namazi eshte aplikacion edukative i cili ju meson me shume per Islamin. Namazi PRO - Shqip. StudioFirdeus. Ne kete program ju paraqesim Namazin ne gjuhen shqipe, me nje dizajn te lehte.

Kohet e Namazit - Apps on Google Pla

Zürich, Zurich Kohët e Namazit, Zürich, Zurich Drejtimi i Kiblës, Zürich, Zurich, Switzerlan Wallisellen,Kantoni Cyrih, Zvicra :: Myslimani / Feja Islame Kohët e namazit Bashkësia Islame Preshevë, Preševo. Gefällt 2.382 Mal · 128 Personen sprechen darüber. Communit

faqe private: femijet islam, kuran, mesazhe kuranore, ajete, namazi, falja e namazit, 40 hadithe, lidhje islame, tregime islam Periskopi.com 31 Dhjetor 2020, 12:07 Lajme. Për ardhjet e reja nga shumica e vendeve, Zvicra mund të duket në mënyrë të dyshimtë e rregullt. Si e bëjnë ata? Mjeshtëria e përpiktë dhe fiksimi i Zvicrës për rendin i takon kulturës, por kjo është vendosur në gur nga një kornizë mbresëlënëse e ligjeve. Në tërësi, ka rreth 4980 urdhëresa dhe ligje në fuqi në Zvicër.

Kohet Ne Te Cilat Ndalohet Falja E Namazit مترجم ترجمة اللغة الالبانية الالبانية Audio Previe Sa i përket faljes së namazit të Fitër-Bajramit, kësaj radhe nuk do të ketë mundësi që të falet nëpër xhamitë tona apo në sallat e zakonshme, për shkak të masave që ende janë në fuqi. Po ashtu, sipas mendimit zyrtar të shkollës sonë juridike hanefite, namazi i Bajramit nuk mund të falet as edhe në shtëpi, por ne ju sugjerojmë me sa vijon: Të falet namazi i sabahut.

‎Takvimi Shqip im App Stor

Video: Sadri Gjakova - Dasem ne Zvicer, Martesa e Sinaveres dhe

It seems proven kohet e namazit 2019 We've implemented maximum level security measures to protect news 2019 Nissan Qashqai Concept 2019 Nissan Qashqai Concept 2019 Nissan nissan qashqai black edition 4 2018 2019 best cars reviews 2018 2019 best cars reviews Nissan Qashqai 2019 Nissan Qashqai.. Continue to update kohet e namazit 2019 2018 LEXUS GX 460 IN DEPTH REVIEW Takvimi Shkarkoni aplikacionin Takvimi per pajisjet Android: Ose aplikacionin Takvimi me shkrime per adhurimet: Takvimi 2020 - Kohët e namazëve 1 file(s) 177.52 KB Shkarkoni Takvimi 2020 - Shkrimet 1 file(s) 1.08 MB Shkarkoni Takvimi 2019 - Pjesa e kohëve të namazit 1 file(s) 155.87 KB Shkarkoni.. Aplikacion që çdo musliman duhet ta ketë të instaluar. Të Gjitha në një vend: 1. Kohët e namazit për të gjitha vendet -Munësi për selektimin e vendit tuaj (shtetit, qytetit) -Databazë me mbi 300 qytete -Mundësi për aktivizimin e Alarmit(njoftim me zë) në kohët e Ezanit -Drejtimi i kibles 2. Kurani Shqip: -Teksti origjinal në gjuhën arabe, -Transliterim(teksti arab me.

Puno me ne; Zgjodhëm për ju. Kërko për: Zgjodhëm për ju 10% e çdo popullate janë të pashpirt, dhe 10% kanë dhembshuri, ndërsa 80 % i mbetur/ Thëniet më të Bukura të Sontag. 24 Shkurt, 2021 Hava Bekteshi/ Shqiptarja që shpalosi çiftelinë në skenat gjermane. 23 Shkurt, 2021 Mos ec prapa meje; mund të mos drejtoj. Mos ec para meje; mund të mos ndjek. Gjatë faljes së namazit të drekës, muslimani takohet me tri gjëra esenciale: a) Është i qetë për shkak të rritjes së adrenalinit; b) Trupi qetësohet kur niveli i testosteronit në drekë është më i lartë; c) Ora biologjike kërkon nga trupi energji më të madhe dhe uria rritet. Në këtë mënyrë namazi është faktor qetësues për tendosjen që shkaktohet nga uria. Muslima

VAKTIJA E RAMAZANIT PER ZVICER : www

Këto vepra janë marrë prej veprave të Pejgamberit a.s. i cili është falë në këtë mënyrë dhe ka urdhëruar që edhe ne të falemi sikur ai, kjo argumentohet me fjalën e tij «Faluni sikurse më keni parë mua duke u falur». Për këtë arsye namazi duhet të plotësohet me farze dhe sunnete. Në qoftë se mungojnë ndonjëra nga farzet e namazit, duhet përsëritur atë namaz Pesë kohët e namazit bëjnë katërdhjetë rekate. Nga këto, shtatëmbëdhjetë rekate janë farz, tre rekate janë vaxhib, dhe njëzet rekate janë sunnet, si vijon: 1. Namazi i sabahut(mëngjesit) është katër rekatësh. Së pari falen dy rekate sunnet e pastaj dy rekate farz. Ky sunnet është shumë i fortë. 2. Namazi i ylesë(drekës) ka dhjetë rekate. Së pari falen katër rekate. Pyetje: A është e mundur falja e namazit të drekës në vend të namazit... Lexo më shumë . Hutbe Redaksia-24.10.2019. Hutbe për zeqatin: Jepni një pjesë nga ajo që vjelni Vahid Arnaut Falënderimi qoftë për Allahun e Lartësuar dhe të Mëshirshëm, i Cili Tokën... Lexo më shumë. Mendime Isl@mpress-06.11.2020. Feja dhe politika midis pajtueshmërisë dhe konfrontimit. May 23, 2020 May 23, 2020 I.A. 251 Views. Këshilli Federal i Zvicrës ka paralajmëruar se më 28 maj 2020, do të mund të hapen sërish xhamitë në Zvicër. Ky është një lajm i mirëpritur thonë nga Unioni i Bashkësive Islame Shqiptare në Zvicër Shpresojmë që, gradualisht, do të hiqen sa më shpejt të gjitha masat që ende janë në fuqi, të cilat kanë për qëllim.

Përditësimi i fundit: 11/03/2020 - 16:15 Foto: KMSH/Facebook Shperndaje artikullin Text size Aa 3- Pesë kohët e namazit sugjerohet të falen në mënyrë jo të organizuar, ndërkohë ezani të thirret në mënyrë të rregullt në të gjitha xhamitë. 4- Zbatimi me rigorozitet i të gjitha sugjerimeve dhe këshillave të nxjerra nga autoritetet përkatëse në vendin tonë si dhe nga. Ne madje kemi hasur në një mori rregullash specifike që nuk zbatohen në të gjithë vendin, disa blloqe apartamentesh do të kufizojnë mbledhjet dhe madje edhe përdorimin e një vakumi të Dielën, gjë që ju kufizon shumë për të bërë asgjë dhe gjithçka. Nëse dyshoni, nëse bën zhurmë, është ndoshta e paligjshme. Dhe pastaj. FALJA E NAMAZIT TË XHUMASË DY HERË NË NJË XHAMI, ME ARSYE. Pyetja: Disa xhami kanë problem në ditën e Xhuma, ngase tubohen shumë njerëz për ta falur namazin e xhumasë, ndërkaq xhamia nuk është aq e madhe, gjë që i detyron disa të falen jashtë në rrugë. Mirëpo, ky veprim, ka shkaktuar pengesa për këmbësorët dhe lokalet afariste, ashtu që disa prej tyre janë ankuar.

ARS. RUZHDI MUSLIU (1928-2020) 14 Dhjetor, 2020. Maqedoni. Xhamia e re me pamje moderne në Kallnik 26 Nëntor, 2020. Maqedoni. Ka ndërruar jetë imami njohur Hfz. Abdulla Xheladini 15 Nëntor, 2020. Për ne; Kontakti; Botë / Nga Bota Ramazani 2020: Nga 11,5 deri në 20 orë, sa do të zgjasë koha e agjërimit në 60 qytete të ndryshme në botë . 21.04.2020 • 22:53. Linku i lajmit u kopjua. Linku i lajmit u kopjua. Muaji i shenjtë për myslimanët i Ramazanit është caktuar të fillojë në fund të kësaj jave. Siç edhe dihet, gjatë Ramazanit, myslimanët në mbarë botën.

Qendra Islamike Kulturore Shqiptare në Norvegji - QIKSH

ATSH është e vetmja agjenci zyrtare multimediale e lajmeve në Shqipëri. Prezente me lajmet e saj në agjencitë më të mëdha të botës, ATSH ka filluar të funksionojë menjëherë pas Shpalljes së Pavarësisë, më 28/12/1912. ATSH ka marrëdhënie kontraktuale me AFP, DPA, ANSA, HSINHUA, Anadolu Agency, TANJUG, APA e tjerë. ATSH është anëtare me të drejta të plota e EANA-s. 16:47 | 11 Mars 2020. 16:47 | 11 Mars 2020. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë nëpërmjet një postimi në Facebook ka bërë me dije se falja e namazit të Xhumasë do të anulohet për shkak të situatës në vend. Në lidhje me këtë gjë ka reaguar kryeministri Edi Rama ku ka falënderuar KMSH-në. Statusi i KMSH-së: NJOFTIM. Të nderuar besimtarë dhe besimtare! Të gjithë jemi të.

Takvimi per Kosove 202

 1. Falja e Namazit. 14 041 pëlqime · 44 duke folur në lidhje me këtë. Edukimi Isla
 2. 31 dhjetor 2020 - 11:45; Për ardhjet e reja nga shumica e vendeve, Zvicra mund të duket në mënyrë të dyshimtë e rregullt. Si e bëjnë ata? Mjeshtëria e përpiktë dhe fiksimi i Zvicrës për rendin i takon kulturës, por kjo është vendosur në gur nga një kornizë mbresëlënëse e ligjeve. Në tërësi, ka rreth 4980 urdhëresa dhe ligje në fuqi në Zvicër federalisht, përveç.
 3. Sa i përket formës së Namazit të Duhasë, ai falet njëlloj si namazet e njohura me dy rekate (si p.sh. dy sunetet e sabahut, ose namazi i dy rekateve 3 të mbrapme të drekës, akshamit apo jacisë etj.) dhe falësi i tij pas sures El-Fatiha këndon një sure çfarëdo sipas mundësisë, duke qenë se nuk ka ardhur asnjë transmetim profetik ku të theksohet se për Namazin e Duhasë.
 4. March 11, 2020. Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka anuluar faljen e namazit të premten, nisur nga situata e përhapjes së koronavirusit në vend.Kreu i komunitetit Mysliman të Shqipërisë Bujar Spahiu, ka udhëzuar që kohët e namazit të falen individualisht dhe myftinjtë të ndërmarrin fushata sensibilizuese për publikun dhe të inkurajojnë besimtarët, kryesisht moshën e tretë.

Kalendari i namazit për të gjitha shtetet e botë

Për ne; Kontakti; Botë / Azia Regresion, shpresë dhe ndryshim: Lindja e Mesme në vitin 2020. 31.12.2020 • 21:39. Linku i lajmit u kopjua. Linku i lajmit u kopjua. Ndërsa disa zhvillime kanë ndriçuar shpresën në konflikte gjoja të pazgjidhshme, dinamika të tjera kanë përkeqësuar çështjet në të gjithë rajonin. Viti 2020 ka lënë gjurmët e tij në pjesën më të madhe të. Në Shqipëri ndalohet falja e namazit në Xhami shkaku i Koronavirusit /Dokument/ admin ; 11/03/2020; Fokus ; 127; 2 minute read; Në Shqipëri pasi erdhën rastet e infektuara me Koronavirus kanë filluar të mirren edhe masat për t'u mbrojtur e për ta parandaluar përhapjen e këtij virusi. E masa ka marrë edhe Komuniteti Mysliman i Shqipërisë, shkruan gazeta inFokus. Ky komunitet i. A duhet lëvizur nga vendi pas faljes së namazit farz? Postoi: Redaksia. 03.09.2019. 436. Lexo gjithashtu: Tregime Isl@mpress-05.08.2020. Lypësi dhe sëndëku i vjetër. Një lypës, i varfër, me vite të tëra qëndronte ulur mbi një sënduk të vjetër në fund... Lexo më shumë. Etikë Redaksia-10.10.2019. Imagjinoni si do të dukej nëse nuk do na i mbulonte All-llahu xh.sh. mëkatet. Recep Uyar, myezin në Xhaminë e Gjelbër (Yeşil Cami) në Bursa të Turqisë, mahnit vizitorët turq dhe të huaj me mekamët e ndryshëm të ezanëve që thërret në kohët e namazit. Vizitortët që vijnë në xhaminë historike në Bursa nga vende të ndryshme të botës dhe Turqisë, nuk largohen pa dëgjuar ezanet e kënduara nga myezini Uyar, i cili për çdo kohë namazi përdor.

Takvimi 2012

Kalendari i namazit për Shqipërinë - xhamiambret

Burri ka të drejtë ta rrahë pak gruan, Xhamia shqiptare në Zvicer shet një libër që bën thirrje për vrasje të jobesimtarëve dhe dhunë ndaj grave. Përveç thirrjes për vrasje në ilmihallin për gra kritikohet feminizmi, i cili e shfemëron gruan. Por doracaku shkon më tutje: aty thuhet se burri ka të drejtë ta edukojë gruan duke e rrahur lehtë. Xhamitë do të rihapen me datën 28.05.2020, ditë e enjte. Në fillim do të falen vetëm dy namaze ditore, namazi i Drekës dhe namazi i Akshamit. Kjo është një rihapje graduale që secili nga ne të adaptohet me rregullat e reja Ligjerate nga lenda e fikhut nga hoxhe Gilman Kazaz Zürich (Kreis 3) / Sihlfeld, (Zuerich (Kreis 3) / Sihlfeld) Kohët e Namazit. Zürich Käferbergbrücke, (Zuerich Kaeferbergbruecke) Kohët e Namazit. Zürich (Kreis 4) / Aussersihl, (Zuerich (Kreis 4) / Aussersihl) Kohët e Namazit. Zürich (Kreis 5) / Gewerbeschule, (Zuerich (Kreis 5) / Gewerbeschule) Kohët e Namazit Vetëm kur pema e fundit të jetë rrëzuar, lumi i fundit të jetë tharë, dhe peshku i fundit të jetë kapur/Thënie të Amerikanëve Venda

Myslimani / Feja Islame Kohët e namazit :: Biel/Bienne

Këshilltari federal zviceran, Ueli Maurer ka nxitur debat rreth karantinës dhjetëditore. Qeveria federale nuk është shprehur e shqetësuar nga parashikimi i shkurtimit Të kthyerit nga vende të tilla si Shqipëria ose Spanja, vendosen në karantinë për dhjetë ditë. Për ministrin zviceran të Financave Ueli Maurer (SVP), megjithatë, kohëzgjatja e detyrimit të karantinës është. Veshja e maskës për transport publik në Zvicër u bë e detyrueshme nga sot, për herë të parë që nga fillimi i pandemisë. Më parë, autoritetet kishin rekomanduar që pasagjerët të mbulonin vetëm gojën dhe hundët, por u duk se shumica e njerëzve i injoronin udhëzimet. Duket mirë. Mbi 95% të njerëzve veshin një maskë, [ By Portali Aerena May 23, 2020 No Comments Share Tweet Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr Email + Ambasada në Bernë të Zvicrës ka njoftuar qytetarët se transporti tokësor kërkon pëlqimin paraprak të shtetit tranzit Kohet Ne Te Cilat Ndalohet Falja E Namazit Albanian Audio Preview remove-circle Share or Embed This Item. Ne kemi mbledhur së bashku pesë arsye për t'ju bindur të shihni një paradë të lopës alpine të paktën një herë në jetën tuaj: Është një mundësi për të udhëtuar rreth Zvicrës. Ju nuk jeni saktësisht një udhëtar spontan, por akoma po kërkoni një arsye për të udhëtuar më shumë në Zvicër? Bashkimi me një aktivitet zviceran si Alpabzug është një arsye e mirë për të dalë atje

Koha e Namazit - Home Faceboo

Në këtë ligjëratë, hoxha i nderuar, sqaron kohët në të cilat ndalohet namazi, urtësinë e këtij ndalimi dhe disa dispozita që kanë të bëjnë me të. Këto kohë mund të përmblidhen në tri: - Pas namazit të sabahut gjersa të ngrihet dielli sa një shtizë. - Kur dielli të qëndron zenit gjersa të anojë prej tij. - Pas namazit të ikindisë gjersa të përfundon perëndimi. njohuri kyÇe mbi shkurtimin e namazit Namazet që po shqyrtojmë janë pesë namazet e detyrueshme ditore (sabahu/agimi, dreka, ikindia/pasditja, akshami/perëndimi dhe jacia/darka) dhe më konkretisht çështja e shkurtimit të namazeve farz ka të bëjë vetëm me namazet katër rekatesh prej këtyre ku bëjnë pjesë tre namaze: dreka, ikindia dhe jacia

Një mesazh kuptimplotë, e ka quajtur kryeministri Edi Rama vendimin e komuniteti musliman për të anuluar faljen e namazit dhe të çdo tubimi nëpër xhami. K K Redaksia 11 Mars 2020, 16:41 | Përditesimi i fundit: 11 Mars 2020, 16:5 Komuniteti Mysliman i Shqipërisë anulon faljen e namazit të premten. Situata e krijuar nga koronavirusi ndërhyn dhe në aktivitetet fetare, pasi KMSH ka shpërndarë një njoftim për marrjen e masave nga myftinitë. Kreu i komunitetit Mysliman të Shqipërisë Bujar Spahiu, ka udhëzuar që kohët e namazit të falen individualisht dhe myftinjtë të ndërmarrin fushata sensibilizuese [ Kohët e fundit gjithnjë e më tepër lexojmë dhe dëgjojmë për angazhimin e të rinjve shqiptarë në Zvicër në jetën politike. Dhjetra janë të zgjedhur në asambletë komunale dhe disa prej tyre edhe në ato kantonale. Pak ditë më parë lajm ishte zgjedhja e kryetarit të Partisë socialdemokrate në Komunën e Shlirenit në Zvicër, ku [ Praktikisht xhamitë do të mbyllen dhe kjo ka shkaktuar shqetësim të madh te besimtarët për vetë faktin, se kjo ndalesë nuk ka një afat Falja e namazit të xhenazes Publikuesi September 29, 2020. Falja e namazit të xhenazes së Kujtim Alili nga Gostivari bëhet sot, me 29.09.2020, ora 14 në xhaminë e Wil-it. Read More. Weg der Religionen - Fr. 25.09.2020, 19.00 bis 21.00 Uhr Publikuesi September 23, 2020. Der Weg der Religionen startet am Freitag, den 25.09.2020, um 19.00 Uhr in der Moschee Wil, die Zwischenstation.

Mar 11, 2020 | 15:57 SHPËRNDAJE. Facebook. Twitter. tweet; Komuniteti Mysliman i Shqipërisë në kuadër të masave të marra për parandalimin e përhapjes së koronavirusit ka marrë disa masa për të mbrojtur qytetarët nga një infektim i mundshëm me COVID-19. Nga anullimi i tubimebve masive si ligjërata, kurse në xhami, tek pesë kohët e namazit që sugjerohet të falen në. Në Aargau, Glarus, Uri, Obwalden, Solothurn, Thurgau dhe Appenzell Innerrhoden, vallëzimi është i ndaluar në disa festa të krishtera, një ligj i justifikuar për faktin se kënaqësia duhet të jetë dytësore kur festohet jeta e Krishtit. Pra, nëse do të kërcesh, sigurohu që nuk do të argëtohesh Shtëpia Headline Nga respektimi i Ezanit në ndalimin e faljes së namazit në xhami Nga respektimi i Ezanit në ndalimin e faljes së namazit në xhami May 18, 2020

St. Gallen, Saint Gallen Kohët e Namazit, St. Gallen ..

 1. paraprak të shtetit tranzit, nisja për në Kosovë mund të bëhet vetëm me pëlqi
 2. kohet e namazit ne gjermani. o que e clipart o que e um clip art. pin. Çka bëjnë VIP-at në jetën e përditshme, profesioni i Gjikos do t Një këngëtare tejet e suksesshme kohët e fundit është edhe Nora Istrefi për të cilën me plot bindje nuk e keni idenë se me profesion është: pin. Namazi - Shqip on the App Store Princess Hijab Makeover Salon (Go Work, Shop etc) pin. Xhamia qe
 3. Ai miratoi goditjen Pfizer / BioNTech më 19 Dhjetor 2020 dhe vaksinën Moderna më 12 Janar 2021. Të dyja këto vaksina përdorin ARNi, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch. Puna e vaksinimit të kombit ka një rrugë të gjatë për të bërë. 66,000 përfaqësojnë më pak se 1% të popullsisë së Zvicrës. Krahasuar me pjesën më të madhe të botës, Zvicra ka nivele të.

Falja e namazit

 1. Më pas u vendosën 5 kohët e namazit që ne i falim edhe në ditët e sotme. Kjo është një ndër argumentet e shumta për Profecinë hyjnore. Kur nje njeri jo besimtar i dëgjon këto realitete të ndodhura ngushtohet në vetvete dhe nuk do t'i besojë. Pasi Profeti Muhammed a.s zbriti në Tokë, ai filloi t'ia u tregojë edhe banorëve të tjerë të Mekës
 2. Dasma u prish. Nusja tani është duke pritur kot për të afërmit zviceranë në Kosovë. Në këtë situatë, është e pamundur për ne të festojmë, vazhdon Alban Ponik. Ne ftuam rreth 350 persona në festë! Për shkak të krizës së Koronës që mbretëroi atje, tani lejohen vetëm 50 persona në tubime. Dhe kjo, është shumë pak për një martesë të bukur
 3. Per kete qellim, kam shtjelluar nje Baze te te Dhenave (Data Base) ne te cilen do te shenohen kohet e Namazit per vende te ndryshme. Pasi qe kohet e Namazit mbeten te njejta gjate vitit (vetem se emertimi i dites ndryshon, p.sh. vitin e kaluar 22.10.2003 ka qene e Merkure, ndersa 22.10.2004 eshte e Xhuma) keto te dhena do te jipen ne Bazen e te Dhenave vetem nje here. Shenimi i te dhenave do.
 4. 3- Pesë kohët e namazit sugjerohet të falen në mënyrë jo të organizuar, ndërkohë ezani të thirret në mënyrë të rregullt në të gjitha xhamitë. 4- Zbatimi me rigorozitet i të gjitha sugjerimeve dhe këshillave të nxjerra nga autoritetet përkatëse në vendin tonë si dhe nga Organizata Botërore e Shëndetësisë
 5. Kohet e faljes se Namazit. 1. Sabahu (Fexhr) falet në agim, prej kur fillon dallimi mes errësirës së natës dhe dritës së zbehtë të mëngjesit, dhe vazhdon deri para lindjes së diellit. 2. Dreka (Dhuhr) falet pasi që dielli lëviz prej zenitit, deri në atë pozitë kur hija e objektit fiton gjatësinë e objektit. 3
 6. Aktuale March 11, 2020 - 16:47 Shpërndaje: Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka anuluar faljen e namazit të premten, nisur nga situata e përhapjes së koronavirusit në vend

Viti 2020 ka lënë gjurmët e tij në pjesën më të madhe të Lindjes së Mesme, raporton aljazeera. Ndërsa disa zhvillime ndezën një dritë shprese në konflikte gjoja të pazgjidhshme, dinamika të tjera kanë përkeqësuar çështjet ekzistuese në të gjithë rajonin. Siri 24 Nëntor 2020 23:20 Një grua ka sulmuar dy kalimtarë me thikë në qytetin e Luganos në Zvicër. Prokurorët atje thonë se dyshojnë që incidenti ishte motivuar nga terrorizmi, shkruan Gazeta Sinjali

FORMA E NAMAZIT PDFSearch Results for “Kalendari 2015 I Ramazanit” – Calendar

Kalendari i namazit - Kalendari i faljeve për të gjithë botë

24/11/2020 23:37. Me i fundit. Kosovo's Charge d'Affaires in Israel published photo from Jerusalem Embassy: Proud and historic moment. Sulm terrorist në Zvicër, plagosen me thikë dy persona . Gazeta Express 24/11/2020 23:37. Një grua ka sulmuar dy kalimtarë me thikë në qytetin e Luganos në Zvicër. Prokurorët atje thonë se dyshojnë që incidenti ishte motivuar nga terrorizmi. Kohet e namazit: Ezani : Ikameti: Duaja e Ezanit: Msimi i Namazit: Namazi per Fillestar: Falja e Namazit: 99-Emra-Esma-ul-Husna: FUNDI I KOHËS dhe MEHDIU: Ehlu's-Sunneti Ve'l Xhemaati: Hz Isa a-s Dotê Kthehet: Disa sure të shkurta nga Kur'ani: Sherim brenda 30 minutave me ndihmen e ALLAHUT.svt: Mburoja e Muslimanit : Kohet e namazit. 5 Kohet e namazit pêr 6 Million : shtetin. The. Rregulla të reja: Gjithçka që është vendosur të ndryshojë në vitin 2020 në Zvicër Gazeta zvicerane 'The Local' ka përgatitur një artikull që u kushtohet ndryshimeve më domethënëse që do të ndodhin në vitin 2020 në Zvicër. Ja një vështrim mbi të gjitha ndryshimet e rëndësishme. Ndalimi i përdorimit të plastikës Duke filluar nga 2020, [ May 9, 2020. 0 Për nga zëri shpesh është krahasuar me Nicki Minaj, por për nga pamja e jashte kohët e fundit është krahasuar me Merilyn Monroen. Kjo për shkak të stilit të flokëve me të cilin ëshë shfaqur rrugëve të Zvicrës, shkruan Kosovarja. Flasim për rep artisten e dashur Tayna e cila po vazhdon të merrë vëmendje çdo ditë e më shumë. Ajo nuk po i ndal pozat. Lejohet këndimi i ezanit me altoparlant në pesë kohët e namazit në xhaminë me minare të Shoqatës Kulturore Islame që i përket boshnjakëve në qytetin Karlskrona, në rajonin Blekinge të Suedisë. Personat e ardhur në xhami para xhumasë kanë dëgjuar të përlotur teksa ezanin e parë me altoparlant e ka kënduar përpara namazit të xhumasë [

Xhamia Regensdorf - Moschee-Regensdorf - Xhamia Regensdor

Sa i përket faljes së namazit të Fitër-Bajramit, kësaj radhe s' do të ketë mundësi që të falet nëpër xhamitë tona apo në sallat e zakonshme, për shkak të masave që ende janë në fuqi. Po ashtu, sipas mendimit zyrtar të shkollës sonë juridike hanefite, namazi i Bajramit s' mund të falet as edhe në shtëpi, por ne ju sugjerojmë me sa vijon: Të falet namazi i sabahut. Me 28.05.2020 fillojmë më 5 kohët e namazit, kurse me 05.06.2020 (një javë më vonë) edhe me Read More. Ditët e fundit të agjerimit Publikuesi May 22, 2020. DITET E FUNDIT TE AGJERIMIT Ligjerata e xhumasëDitet e fundit te ramazanit Gepostet von Xhamia Wil am Freitag, 22. Mai Read More. Rasim Thaqi - Cima Publikuesi May 12, 2020. Rasim Thaqi - CIMA Humor e relax Gepostet.

07/05/2020 07:40 nga: N.K. Duhet të ishte një festë e madhe në Prizren me 350 të ftuar. Por, për shkak se Kosova tani është një nga vendet me rrezik të Koronavirusit për Zvicrën, familjes Ponik iu prish ëndrra. Lajmi është i hidhur për shumë njerëz në këtë vend. Zyra Federale e Shëndetit Publik (FOPH) publikoi një listë të 29 vendeve me rrezikshmëri të Koronavirusit. Këshilltari federal zviceran, Ueli Maurer ka nxitur debat rreth karantinës dhjetëditore. Qeveria federale nuk është shprehur e shqetësuar nga parashikimi i shkurtimitTë kthyerit nga vende të tilla si Shqipëria ose Spanja, vendosen në karantinë për d Për shembull, nëse ka mundësi që pa kaluar koha e namazit të falur në formën mekruh, gjithmonë të jetë vaxhib, pasi t'i kalojë koha, quhet Kaza. Kur fal kohët ditore të namazit farzet e vitrin dhe kur këto i bën kaza, është farz të ruhet renditja. Pra kur e fal namazin, duhet pasur kujdes për rendin e tyre. Ai që nuk ka më shumë se pesë kohë për kaza, quhet njeri që e 25/11/2020 08:21 . Dy gra janë sulmuar gjatë pasdites të së martës në një Qendër Tregtare në Lugabo të Zvicrës. Dyshimet para janë se dy gratë u sulmuan me thikë, ku autoritetet franceze e kanë quajtur si sulm të pretenduar terrorist. Sipas policisë franceze njëra nga viktimat është plagosur rëndë por që është jashtë rrezikut për jetë. Më 24 nëntor, 2020.

 • Blackrock aktie euro realtime.
 • Lustige Spiele mit Streichhölzern.
 • Rute A6.
 • Zee One Frequenz 2020.
 • Kreis in 12 gleiche Teile teilen Illustrator.
 • Frauen Sprüche frech.
 • Berufskolleg Stolberg Telefonnummer.
 • Farben und Formen Lied.
 • Seat Ibiza 6J Forum.
 • Dreirad Liegerad gebraucht kaufen.
 • Vorteile Social Media Marketing.
 • Pierburg Kraftstoffpumpen Relais.
 • Kühlschrank interne Sicherung.
 • Unterschied Lampenfieber Redeangst.
 • Schach Lehrbuch.
 • Alalam.
 • The Walking Dead Staffel 10 SerienStream.
 • Anixe Serie.
 • Auction Hunters online.
 • Plural nouns english exercises.
 • Straßenlaterne behindert Einfahrt.
 • Seveso Agent Orange.
 • Hochschule Rhein Waal login.
 • Back Camembert Aldi.
 • Optokoppler IC.
 • Eucerin DermoPure mattierendes Fluid Preis.
 • Hospizbedürftigkeit.
 • Johanniskrautbusch.
 • Alexander Mitsch WerteUnion.
 • Schuhregal ALDI Nord.
 • Hessisches geschenkpaket.
 • Anatomisches Herz Tattoo Bedeutung.
 • Wiener Linien Störungen.
 • Apps für Kinder mit Down Syndrom.
 • Jägerlieder lustig.
 • Walther P38 CO2 tuning.
 • Gut bezahlte Jobs Schweiz.
 • Gefäßzentrum bahrenfeld Sanitätshaus.
 • Story beitreten Snapchat.
 • TravelWorks highschool.
 • Emotional reifen.